Jarní kůra z kopřiv

01.04.2025

Cítíte se po zimě unavení ? Máte pocit, že potřebujete pořádně nakopnout, ale nechce se vám investovat do drahých detoxikačních programů?

Mám pro vás tip, jak po zimě znovu nastartovat tělo pomocí obyčejného plevele, kterého si většinou všimneme jen v oklamžiku, kdy se ho dotkneme a on nás popálí.

Proč jsme obvykle na jaře unaveni?

  • Přechod na letní čas: změna času může způsobit poruchy spánkového cyklu. Ztráta hodiny spánku u většiny lidí způsobuje únavu a sníženou výkonnost. Tělo obvykle potřebuje nějaký čas na přizpůsobení.

  • Teplotní výkyvy: na jaře se počasí často rychle mění. Teplé a studené dny se střídají a tělo se musí neustále přizpůsobovat změnám teploty.
  • Nízké zásoby vitamínů a minerálů: po zimě mohou být zásoby některých vitamínů a minerálů (například vitamínu D, železa, hořčíku) vyčerpané, což vede k pocitu únavy.

  • Alergie: na jaře jsou časté alergie způsobené pylovými částicemi ve vzduchu. Alergické příznaky vám pak nedovolují klidně spát a cítíte se díky nim unavení.

  • Změny hormonů: Jaro je obdobím, kdy se mění nejen teplota, ale i hormonální hladiny. U některých lidí může toto přechodné období způsobit hormonální výkyvy, které pak ovlivňují náladu a úroveň energie.

  • Zvýšená aktivita a tělesná zátěž: Jakmile se počasí zlepší, máme tendenci více cvičit, uklízet, pracovat... Tělo se přizpůsobuje zvýšené aktivitě, a to pak může vést k únavě, zejména pokud na začátku přetěžujeme své síly.

  • Detoxikace organismu pomocí kopřivové kúry

    1. Kopřivová kúra by měla trvat minimálně 7 dní, ideální je vydržet 3 týdny. 
    2. Skládá se z pití kopřivového čaje, který si připravíme jednoduše tak, že natrháme mladé lístky kopřiv, vložíme do šálku a přelijeme vroucí vodou. 
    3. Necháme louhovat 10-15 minut (nevadí, když to bude déle).
    4. Poté teplý čaj vypijeme.
    5. Doporučená dávka je jeden hrníček ráno (ideálně nalačno) a jeden večer.

    Pozor!  Výluh z kopřiv se doporučuje užívat v kuse maximálně 3 týdny. Poté je nutná přibližně měsíční pauza, než si dáte další.

    Sbírejte jen velmi mladé kopřivy, ideálně do poloviny května. Ve starších rostlinkách se pak začínají hromadit dusičnany. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete sbírat především kopřivové špičky (vrchní lístky).

    Zdravotní benefity kopřivové kůry

    - mladé kopřivy jsou bohaté na vitamíny (zejména vitamín C a K), minerály (např. železo, vápník, hořčík) a antioxidanty

    - dokonale pročistí naše tělo od usazenin kyseliny močové

    - kopřivový čaj zlepšuje činnost jater a posiluje žaludek

    - kopřiva má močopudné účinky, proto je užitečná zejména pro lidi, kteří mají problémy s otoky nebo vysokým krevním tlakem

    - zlepšuje zdraví pleti a je prospěšná pro vlasy, protože stimuluje růst a zlepšuje jejich kvalitu

    Pokud nemáte možnost sami si nasbírat čerstvé kopřivy, nezoufejte. Můžete si v lékárně nebo zdravé výživě koupit kopřivový čaj a udělat si kůru se sušenými kopřivami. Sušené kopřivy mají většinu prospěšných účinků jako čerstvé, ale je třeba vzít v úvahu, že sušením se může snížit obsah některých citlivějších živin (např. vitamínu C). Pokud vám jde o maximální obsah vitamínů, zejména vitamínu C, čerstvé kopřivy jsou lepší volbou. 

    Pro plný detoxikační účinek a prospěch pro zdraví jsou obě formy – sušená i čerstvá – výborné.

    Já už jsem kopřivovou kůru letos nastartovala. Co vy? Přidáte se?

    TIP na závěr: Mladé listy kopřivy se dají přidávat do polévek, smoothie, omelet a závinů z listového těsta.

    Vytvořte si webové stránky zdarma!